DİŞ İMPLANTI

Laledent grup olarak diş implantlarında hastalarımız için oluşan sorunları ortadan kaldırarak rahat ve güzel görünüme kavuşturmak öncelikli amacımızdır. Diş implantı, travma, çürük ve başka sebeplerle kaybolan dişlerin geri kazılması için yapılan, çevre dokuları ve çene kemiğiyle orantılı titanyumdan üretilen diş kökü formundaki materyaldir. Çiğneme, konuşma ve estetik fonksiyonlarının geri kazanılmasında, hareketli protez ve porselen kaplama-köprüye göre daha rahat, kalıcı ve koruyucu olan tedavi işlemidir.

Diş implantlarında tedavi süresi nedir?

Diş implantlarında laleden grup olarak diş kaybında ya da dişsizlik durumunda, kaybedilen tüm dişlerin geri kazanılması için titizlikle çalışmaktayız. Dişsiz bölgede yumuşak doku ve kemik , sağlıklı ve yeterli olduğu takdirde üzerine takılacak dişler aynı gün içerisinde yapılabilir. Sağlıklı dokularda diş eksikliğinde yapılacak bir implantın süresi 10-15 dakikadır ve aynı gün içerisinde zirkonyum, akrilik ya da porselenden eksik olan diş takılmaktadır. Birden fazla diş veya tüm dişlerin eksikliğinde 1-2 saatlik sürede implantlar takılmaktadır ve aynı gün içerisinde zirkonyum, akrilik ya da porselenden eksik olan diş takılmaktadır.

Yumuşak dokuda, çene kemiğinde kayıp veya erime oluştuysa, implant uygulamaya yetersizse kemik artırma işlemi yapılması gerekir. Bu yüzden implant süresi uzar. Travmatik diş çekimi, üst çene sinüs sarkmaları, iltihap gibi sebeplere bağlı yatay ve dikey kemik dokusu yetersiz ise, kemik tozu uygulamaları yapılarak kaybedilen kemik dokusu yeniden kazanılmaktadır. 4-6 aylık sürede implant uygulanır.

Diş implantlarının avantajları nelerdir?

Laledent grup kaybedilen dişlerin kazanılması için uygulanan köprü ve hareketli protez tekniklerine nazaran diş implantın işlemleri, daha konforlu, daha koruyucu ve daha fonksiyoneldir. Porselen köprü işlemlerinde, diş eksikliğine bakan komşu sağlıklı dişler porselene yer açılması için kesilir ve koruyucu mide dokusu dişten aşındırılmaktadır. Diş kesiminin derinliğine ve dişlerdeki hassasiyete bağlı olarak kana tedavisi gerekebilmektedir. İmplant işlemi ile çene kemiği ve komşu sağlıklı dişler korunur. Hareketli protezlerin gıdaları parçalama, kesme yetersizliği ve konuşma, yeme-içme sırasında yerinden oynaması implant destekli sabit protezlerle etkin konuşma ve konforlu çiğneme yapabilmektedir.

Diş implantı her hastaya uygulanabilir mi?

Laledent grup olarak doktorlarımızın hastaların sağlık durumlarını kontrol edip bir engel görmediği taktirde her hastaya diş implantı uygulanabilir. Kötü ağız hijyeni ve yoğun sigara tüketimi, operasyon esnasında iyileşmesini ve devamında dokuların sağlığınn korunmasını tehdit edebileceği için implant işlemine engel olabilir. Özellikle Yakın zamanda baş ve boyun kısmından radyoterapi görmüş, diyabet (şeker) rahatsızlığı, organ nakli olmuş, ileri derece kemik rahatsızlığı olan ve buna bağlı bifosfanat içerikli ilaç kullananlar, doktoru tarafından onaylanmayan hastalarda işlemlerin yapılması kontraendikedir. Diş implantı, küçük yaşta diş eksikliklerinde; çene ve diş gelişimini bitirmiş, ileri yaşlarda genel sağlığı iyi olan her hastaya uygulanmaktadır.

Diş implantı uygulama sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?

İmplant işlemi uygulanacak her durumda Laledent grup lokal anestezi altında minimum düzeyde ağrısız şekilde implant işlemi yapılmaktadır. Bir ila birden fazla implant uygulanacak cerrahi alanlar birbirinden farklıdır. Operasyon sonrası reçete verilen ilaçlar kullanıldığı sürece operasyon alanının hijyeni ve korunması için gerekli işlemlerin yapıldığı süre boyunca günlük hayattan uzaklaşacak derecede ödem ve ağrı olmayacaktır.

Kemik genişliği ve yüksekliği ideal ölçülerde oldukça dikişsiz ve kesiksiz kapalı cerrahi implant tekniği yapılacaktır. Gerektiğinde tomografik görüntüler alınmaktadır. Böyle işlemlerden sonra minimum düzeyde bile ağrı olmamaktadır. Üstelik implant stabiliteleri iyi olursa aynı gün içerisinde protezler de takılabilmektedir.

Kemik yüksekliği ve genişliği ideal ölçülerde olduğunda kesiksiz-dikişsiz kapalı cerrahi ile implant uygulanabilir. Bunun için gerektiğinde tomografik görüntüler alınabilir. Bu tarz operasyonlardan sonra hemen hemen hiç ağrı olmaz, hatta implant stabiliteleri iyi olursa aynı gün içinde protezler de takılabilir.

Diş implantlarının bakımı nasıl yapılır, ömrü ne kadardır?

Doğal dişler gibi diş implantlarının olduğu alanlar düzenli olarak fırçalanmalı ve günlük gargara ve diş ipi kullanımı ile bakımı desteklenmelidir. 6 aylık kontrollerle ağız ve diş-implant sağlık durumu takip edilmelidir.

Hangi marka iyidir ve fiyatları nasıldır?

Tüm ülkelerde yüzlerce implant markası satışa sunulmaktadır. Önemli bir kriter ise menşei ya da markasından ziyade ilgili bakanlık onayı bulunan doktorunuz tarafından da tavsiye edilendir. Laledent grup hekimlerinin kemik tipine uygun gördüğü, kullanımına aşina olduğu ve ilgili bakanlıkça onaylı ürünü kullanmaktadır. Doğru olan işlemde budur.