DİŞ DOLGUSU

Diş Dolgusu Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır?

Diş Dolgusu tedavisi ağrı ve çürümeyi önlemek için dişin içindeki boşluğu doldurarak yapılan işlemdir.

Dişlerin üst kısmından içe doğru olan çürüme, yanlış veya yetersiz diş bakımı işlemleri sonucu oluşur. Çürüyerek deforme olmaya başlayan dişler bir süre sonra diş ağrıları başlar ve kötü görüntüler ortaya çıkar. Ayrıca içecek tüketilirken diş içine doğru uzanan ağrılar ortaya çıkar ve yemek sonrasında kalan yemek artıkları, bakteriler diş içinde birikerek çürük oluşur. Bu noktada Laledent grup olarak merkezimizde hekimlerimiz yaptıkları incelemeler ile diş dolgusu tedavisi yapılır. Bu tedavi diş içerisindeki boşluğu doldurarak çürüme ve ağrıyı engellemek için yapılır.

Diş Dolgusu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Önemsenmeyen, ilgi gösterilmeyen, eksik bakım yapılan dişlerde oluşan çürük başlangıçları, soğuk hava, sıcak hava, bakteriler ve içecekler ile daha fazla çürümeyi ve ağrıyı oluşturur. Laledent grup olarak merkezimizdeki doktorların kontrolünde diş dolgusu yapılmasına karar verildiğinde, ilk olarak dolgu yapılacak diş için röntgen çekilir. Hekim dolgunun hazırlanması için süre verir ve sonrasında bölgesel uyuşturma ile dolgu tedavisi gerçekleştirilir. Diş dolgusu kısa süreli tedavi yöntemidir uzun bir süre çürümeyi önler ve tam olarak dişin çürümesi ya da kaybedilmesine kadar olan süreyi yüksek oranda arttırır.

Diş Dolgusu Tedavisi Türleri Nelerdir?

Laledent grup olarak merkezimizde uzman hekimlerimiz tarafından uygulanan diş dolgusu operasyonunda farklı dolgu çeşitleri de bulunmaktadır. Mesela hastalarımızın bir kısmı altın dolgu isterken bir kısmı için porselen ya da kompozit reçine dolguda yapılmaktadır. Diş dolgularında kompozit reçine dolgusu diş rengine en yakın olan dolgudur. Diğer bir çeşit amalgam dolguda yapılmaktadır. Mümkün oldukça çürükleri engelleyecek ve dişi koruyacak malzeme yapısıyla çürüyen bölgenin temizlenip kapatılması ve ağız bakımının sürdürülmesi hastaya gerekli imkanın oluşturulması sağlanır.